Příjezd:

Odjezd:

Počet osob v apartmánu (1):
Počet osob v apartmánu (2):
Počet osob v apartmánu (3):
Počet osob v apartmánu (4):
Středisko:

Jméno objektu:

Klimatizace

Internet

Domácí mazlíček

Aktuální počasí v Chorvatsku

Brist

Brist je klidné malebné letovisko s menším přístavem, ležící v jižní části Makarské riviéry pod Jadranskou magistrálou. Je vzdálen pouhé 2 km od vyhledávaného turistického střediska Gradac 8 km od města a přístavu Ploće a necelých 40 km od centra Makarské riviéry, letoviska Makarska. Osada Brist má dlouhou kulturní tradici, je rodným místem významného chorvatského básníka a spisovatele Andriji Kačiće Miošiće. Dnešní název obce je poprvé zmiňován již v roce 1571 a pochází od názvu stromu Brijesta (Ulmaceae neboli jilm). Samotná obec je však mnohem starší, což dokládá středověký náhrobní kámen (stećak), který se nachází ve staré vesnici, nad dnešním Bristem. K zachovalým kulturním památkám místa patří především barokní kostel svatého Michala (Sv. Mihovil) a kamenná věž ze 17. století. Letovisko Brist můžeme doporučit každému, kdo hledá klidnou dovolenou, současně však i aktivnějším návštěvníkům, díky bezprostřední blízkosti větších turistických center; milovníkům vodních sportů, ale např. i horolezcům. Místní obyvatelstvo se věnuje především turismu, dále je zde také tradicí pěstování oliv, vinné révy a rybolov. Téměř v každém domě starousedlíků můžete koupit olivový olej, víno, rakiji a od rybářů také čerstvé ryby.

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

Brist je mezi turisty oblíbený především díky svému členitému pobřeží a krásným romantickým zátokám, které se z Bristu táhnou směrem k letovisku Gradac. Najdete tu několik menších opuštěných pláží, které ocení jak milovníci klidu, tak především vyznavači nudismu. Téměř celé letovisko Brist lemuje pláž s jemnými oblázky s pozvolným vstupem do moře, typickými pro pláže na celé Makarské riviéře. Brist je proto vhodný pro rodiny s dětmi, neplavce i starší lidi.
Pro ty, kteří se i na dovolené věnují aktivnímu odpočinku, nabízí letovisko dobré podmínky pro vodní sporty: potápění, jachting, windsurfing nebo podmořský rybolov. Z Bristu vede podél moře pěší promenáda až do Gradace, kterou mohou využít i příznivci jízdy na kolečkových bruslích. V kopcích nad Bristem je celkem 12 km upravených cyklostezek, ze kterých překrásný pohled na ostrovy a Pelješský průliv. Blízkost pohoří Biokovo mohou také využít horolezci, speologové, botanici či milovníci procházek přírodou.

Zábava a kultura

V letovisku Brist naleznete několik restaurací, kde je možné se dobře najíst a vyzkoušet místní speciality – ryba na víně zapékaná s brambory zeleninou a česnekem (oborita riba u škrovadi), steak ze speciality mezi rybami - mořského ďasu (medajloni od grdobine), rizoto s mořskými plody, chobotnicový salát, jehněčí speciality, pršut, sýry a kvalitní chorvatská vína. Z restaurací můžeme doporučit restauraci v hotelu Riva s jedinečnou nabídkou rybích specialit a výběrem vín z téměř celého Chorvatska. V hotelu Riva se také během celé sezóny pořádají na velké terase různé tematické večery za doprovodu hudby dalmatských klap. Určitě si nenechte ujít rybářskou noc (ribarska noć), kde máte jedinečnou možnost vyzkoušet si a předvést své kuchařské umění a připravit rybu pro své přátele. Dále doporučujeme – stonský večer (stonska večer), kde můžete ochutnat světově proslulé stonské mušle či večer Neretvy (neretvanska večer), kde se připravují oblíbené speciality starých neretvanských pirátů: žáby a úhoři. Další restaurace v Bristu jsou Lidus (možnost polopenze) a Mala Mare. V letovisku Brist se nachází také menší obchůdek se základními potravinami a nápoji, v sezóně zde funguje tržnice s čerstvou zeleninou a ovocem. Za většími nákupy, včetně suvenýrů, je potřebné vyrazit do blízkého Gradace. Zde je také pošta, směnárna, bankomat lékárna a další služby. Stejně tak příznivci noční zábavy a veselí mohou vyrazit na některou z diskoték v Gradacu či Makarske.>
Kulturně založení jedinci si mohou v Bristu prohlédnout pozoruhodný pomník básníka Andriji Kačiće-Miošiće, který je dílem světoznámého chorvatského sochaře Ivana Meštroviće. V přihlehlé osadě Kašić, která rodištěm známého básníka, si můžete prohlédnout pozůstaky staré vesnice a kamených domů, včetně rodného domu Andriji Kačiće-Miošiće, který se nachází v blízkosti kostela sv. Markéty (crkva Svete Margarite), kde se nachází zachovalá apsida (půlkruhová či podkovovitá oltářní nika) s gotickou klenbou včleněnou do sešlého barokního kostela. V apsidě se nacházejí četné náhrobní kameny členů starého šlechtického rodu Kačićů, kteří jsou zde pohřbeni. Na stopy starého osídlení v prostoru obce Brist ukazuje středověký náhrobní kámen, který je bohatě ozdobený ornatmenty a chorvaté jej nazvali „tureckým hrobem“. Za větším kulturním vyžitím opět doporučujeme navštívit další letoviska na Makarské riviéře či zvolit některý z doporučených výletů.

Výlety

- Makarska – cca 40 km
- Ostrovy Brač, Hvar, Korčula a poloostrov Pelješac – v letovisku Gradac je možné zakoupit výlety lodí na tyto ostrovy. Výlety jsou spojeny s koupáním na místě či s prohlídkou památek. Na lodi či v místě je také organizován tzv. Fish picnic
- Split – cca 100 km
- Dubrovnik – cca 115 km, cestou můžete navštívit městečko Ston
- Baćinská jezera – cca 17 km, seskupení sedmi jezer (Oćuša, Crniševo, Podgora, Sladinac, Vrbnik, Šipak i Plitko jezero) je ideální pro jednodenní výlet. Po jezerech je organizována projížďka výletními loděmi, má také vhodné podmínky pro surfování
- Mostar – cca 100 km v Bosně a Hercegovině, současně můžete navštívit poutní místo Međugorje a vodopády Kravice


Co určitě nevíte

Zajímavostí, o které mnoho turistů a návštěvníků neví, jsou specifické léčivé účinky mořské vody v období od dubna do června právě na riviéře Gradac. Dochovaly se novinové články, ve kterých na léčivé účinky mořské vody v této oblasti, především díky specifickému mísení horských ponorných řek a potoků, které se zde vlévají do moře, doporučují gynekologové ze Sarajeva. Organizovaně sem posílali svoje pacientky, které měli gynekologické problémy a problémy s otěhotněním, z nichž se mnohým po opakovaných návštěvách okolí Gradace podařilo otěhotnět. Léčivé účinky mořské vody v této oblasti se také prokázala i při léčení nejrůznějších revmatických onemocnění.

  Fotogalerie

 • Ubytování Chorvatsko Brist 1
 • Ubytování Chorvatsko Brist 2
 • Ubytování Chorvatsko Brist 3
 • Ubytování Chorvatsko Brist 4
 • Ubytování Chorvatsko Brist 5
 • Ubytování Chorvatsko Brist 6
 • Ubytování Chorvatsko Brist 7
 • Ubytování Chorvatsko Brist 8
 • Ubytování Chorvatsko Brist 9
 • Ubytování Chorvatsko Brist 10
 • Ubytování Chorvatsko Brist 11
 • Ubytování Chorvatsko Brist 12