Příjezd:

Odjezd:

Počet osob v apartmánu (1):
Počet osob v apartmánu (2):
Počet osob v apartmánu (3):
Počet osob v apartmánu (4):
Středisko:

Jméno objektu:

Klimatizace

Internet

Domácí mazlíček

Komarna

Letovisko Komarna je bývalá rybářská vesnice, které se nachází v srdci jižní Dalmácie poblíž delty řeky Neretvy, mezi městy Dubrovnik (70 km) a Split (120 km). Toto místo je vhodné pro odpočinkovou rodinnou dovolenou a pro ty, kteří nehledají ruch velkoměsta. Obyvatelé městečka se převážně zabývají rybolovem, pěstováním oliv a zemědělstvím. V místní ´konobě´ můžete ochutnat dalmatské speciality. V blízkosti letoviska Komarna je možnost nákupu v supermarketech a velkých nákupních center. Pro svou polohu je Komarna dobrým výchozím bodem pro uskutečnění výletů do okolí. Z celého pobřeží Komarny lze vidět panorama poloostrova Pelješac.

Pláže, koupání a aktivní odpočinek

Podél celého pobřeží Komarny je betonové molo, s četnými přístupy po schodech do moře. Na několika místech jsou uměle zbudované oblázkové pláže s pozvolným přístupem do vody, vhodným i pro malé děti. Na konci letoviska Komarna se nachází další, větší oblázková pláž, kde najdete i stín pod borovicemi. Ačkoliv je Komarna malé letovisko, nabízí dostatek vyžití i pro aktivní dovolenou. Přímo v místě naleznete krytý bazén s mořskou vodou se vstupem zdarma, saunu, fitness, můžete si zapůjčit vodní skútr, šlapadla nebo vyzkoušet jízdu na vodních lyžích. V místě je také hřiště pro malou kopanou. Tenisové kurty se nacházejí v letovisku Klek, cca 3 km od Komarny. V okolí je možné vyzkoušet rafting na řece Neretvě či navštívit pláž Neretvu, která se nachází v místě, kde řeka Neretva ústí do moře. Vzhledem ke stálému severozápadnímu větru Maestralu o síle mezi 4 – 5 stupni Beaufortovy stupnice se oblast stala v posledních letech oblíbeným místem pro kitesurfing. Místo je také oblíbené díky písečné pláži a rozlehlé mělčině, kde si užijí především malé děti. K pláži dojedete z Komarny směr Opuzen, zde odbočte vlevo směr Blace a po 8 km jízdy dojedete k pobřeží a pouze pokračujte dál po cestě podél moře až místo. Celé pobřeží Komarny je obestřeno průzračným mořem, bohatým na ryby.

Výlety

- Dubrovnik – 75 km; nejjižněji položené chorvatské město je dnes jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací na světě.
- Međugorje (Bosna a Hercegovina) – 55 km; fenomén Međugorja je známý již čtvrt století, kdy se tehdy skupince dětí místního pastýře zjevila na kopci nad Međugorje panenka Marie. Od té doby každým rokem místo navštěvují miliony poutníků z celého světa. Během celého dne se slouží mše v mnoha jazycích a jsou organizovány zpovědi poutníků ve všech světových jazycích.
- Mostar (Bosna a Hercegovina) – 65 km; město, které vzniklo na březích řeky Neretvy je proslulé svými mosty, z nichž nejznámější je Starý most, který je považován za jeden ze symbolů Mostaru a byl postaven v letech 1557 – 1566. Dílo tureckého stavitele Hajrudina, most ve tvaru elegantního oblouku, dlouhý 30 m a vysoký 20 m, je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 1993 byl zničen při válečných bojích a v roce 2004 znovu vystavěn.
- Vodopády Kravica (Bosna a Hercegovina) – 45 km; tento přírodní fenomén, je vzdálen pouhých 10 km od Međugorja, takže obě místa můžete navštívit v jeden den. V jezeře pod vodopádem se můžete ochladit za horkých letních dnů, vstup je zatím pro návštěvníky zdarma.
- Baćinska jezera – 35 km
- Ston – 20 km
- Hutovo Blato (Bosna a Hercegovina) – 43 km, Park přírody v Bosně a Hercegovině.
- Národní park Mljet
- Archeologické naleziště v Naroně – 23 km
- Fotosafari deltou Neretvy – 20 km, můžete se svézt v tradiční neretvanské lodi stovkami kanálů a obdivovat nedotknutou faunu a floru neretvanského močálu. Objevte místa, kde se v dávných dobách plavili Řekové, Ilyrové a staří Římané a odkud se neretvanští husaři vydávali na své výpravy proti nepřátelům. Na výjezdu z jezera Kuti stojí Villa Neretva, ke které je možno se dostat pouze touto vodní cestou. V rámci fotosafari je také zahrnuta degustace neretvanských specialit připravených tradičním způsobem. Během léta se navíc hosté mohou osvěžit koupáním v jezeru.
- Ornitologická sbírka v Metkovići

Užitečné informace

Během sezony v Komarně funguje jeden menší obchůdek omezenou otevírací dobou, od 11 – 16 hod bývá zavřený (může se během jednotlivých sezon změnit). Zde je možno zakoupit základní potraviny a drogistické zboží. Polopenzi či dobré jídlo si můžete dát v místní restauraci, která je v provozu od 8: 00 – 13.00, dále od 15:00 – 23:00 (dle hostů). Občerstvit se je potom možné během celého dne v bistru na pláži. Za většími nákupy se doporučujeme vypravit do nedalekého Neumu (6 km), který se nachází na území Bosny a Hercegoviny). Ceny potravin a nápojů jsou zde téměř o třetinu nižší než v Chorvatsku, navíc je v místě několik supermarketů, ve kterých je možné platit jak Eurem, tak i chorvatskou kunou. Na možnost placení doporučujeme se vždy informovat předem, protože se to liší, obchod od obchodu. Do Neumu je možné vyrazit i na večerní procházku podél moře, kde se nachází promenáda s obchůdky a restauracemi s místními specialitami, opět cenově výhodnější než je tomu na pobřeží Chorvatska. Každou sobotu se v Mostaru konají celodenní trhy, kde je možné zakoupit nejrůznější kulinářské speciality (ovčí, kozí sýry, domácí pršuty, klobásy), oblečení včetně značkového, potřeby pro domácnost včetně tradičních rukodělných výrobků, to vše opět za velice příznivé ceny.

Historie

Komarna byla před mnoha léty malá rybářská vesnice. Některé historické prameny uvádějí, že mezi léty 1857–1869 měla dokonce pouhých 11 obyvatel. Tento počet v roce 1880 vzrostl na 16 obyvatel a teprve postupem let se počet zvyšoval, až nakonec v roce 1930 měla Komarna 30 obyvatel. Dle sčítání obyvatel z roku 2001 měla vesnice 126 obyvatel a 50 domácností. Co se dnes týká stálých obyvatel, domácností a návštěvníků Komarny, dá se říci, že od roku 2011 se začala Komarna náhle rozvíjet. Bylo vystavěno mnoho nových domů a vil. Zatímco např. v roce 2014 přes zimu přebývalo v Komarně pouze 89 obyvatel, v létě tento počet prudce narůstá, přijíždějí turisté z celého světa, někteří zde mají zakoupeny apartmány a zůstávají až 3 měsíce.

  Fotogalerie

  • Ubytování Chorvatsko Komarna 1
  • Ubytování Chorvatsko Komarna 2